Дії учасників освітнього процесу в разі надзвичайних ситуацій

Школи є одними з найбільш вразливих об’єктів з точки зору протипожежної небезпеки. Будь-яка надзвичайна ситуація може призвести до виникнення безпосередньої загрози для здоров’я і навіть життя дітей. Саме тому пожежна безпека є пріоритетом як для державних органів, так і для адміністративного апарату самого навчального закладу.

ПАМ’ЯТКА

«ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ В ШКОЛІ»

Пожежа була і є найнебезпечнішим стихійним лихом. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. Хотілося б звернути вашу увагу на банальні, але водночас необхідні знання правил пожежної безпеки. Бо, як відомо, найкращий спосіб захиститися від пожежі – не спричинити її.


Дані правила розроблені для учнів, дітей з метою збереження їх життя і здоров’я під час можливої пожежі в школі.

Правила поведінки під час пожежі в школі

1. При пожежі в школі, якщо немає можливості впоратися з вогнем самотужки, необхідно організовано покинути приміщення.
2. Слід заздалегідь вивчити план евакуації школи. Ви можете знайти його в кабінеті, на будь-якому поверсі в шкільних коридорах і холах.
3. Головний ворог евакуації з гарячого приміщення — паніка. Панічний рух часто закінчується людськими жертвами. Причому паніка може виникати навіть у тих випадках, коли реальної загрози розвитку пожежі немає. Тому від Вашої витримки, зібраності і холоднокровності може залежати життя Ваших товаришів.
4. При можливості зателефонуйте за номером 101 і викличте пожежну службу. Але зробити це можна за однієї умови, якщо немає загрози для життя. Якщо вона є, рятуйте себе і всіх, хто цього потребує.
5. Після евакуації зі школи – не біжіть до дому. Нехай учитель переконається, що всі на місці.
6. Не можете залишити шкільне приміщення через виходи, вибирайтеся через вікна. Але не забудьте, крил у Вас немає. Зате у пожежних є сходи, і вони обов’язково приїдуть і виручать Вас, якщо ви будете терплячими, спокійними і підготовленими до надзвичайної ситуації — пожежі.

Що не можна робити під час пожежі

1. Відкривати вікна і двері: приплив свіжого повітря підтримує горіння. Розбивати вікно потрібно тільки в тому випадку, якщо збираєтеся з нього вискочити (якщо поверх невисокий).
2. Гасити водою електроприлади, включені в мережу.
3. Ходити в задимленому приміщенні в повний зріст: дим завжди накопичується у верхній частині кімнати або будівлі, тому краще пригнутися або лягти на підлогу, закривши ніс і рот хусткою.
4. У задимленому приміщенні рухатися, тримаючись за поручні: вони можуть привести в глухий кут.
5. Намагатися залишити палаючому приміщенні на ліфті (він може вимкнутися в будь-який момент, і ви опинитеся в пастці).
6. Ховатися під час пожежі (під диван, в шафу): від вогню і диму сховатися неможливо.
7. Змащувати опіки маслом.
8. Боротися з вогнем самостійно, не викликаючи пожежників.

Не панікуйте! Це головний принцип поведінки при пожежі.

Як діяти учням та вчителям у разі пожежі в школі?

 1. Негайно повідомити про пожежу в пожежну охорону, зачинити двері у класі, де горить. Якщо побачите охоплене вогнем приміщення, не намагайтеся увійти в нього.
 2. Повідомити про пожежу дирекцію школи, вжити належних заходів щодо евакуації дітей та людей із приміщення.
 3. Почувши сигнал тривоги, учні стають біля парт і за вказівкою вчителя залишають по одному клас, останнім іде вчитель із класним журналом. Належить зачинити двері класної кімнати й усі інші двері на шляху евакуації. Усі, кого не було в школі під час сигналу тривоги, повинні негайно йти до місця збору й приєднатися до свого класу чи групи.
 4. Місце збору повинне бути під навісом чи в іншому приміщенні
 5. Нікому не можна повертатися в приміщення
 6. Серед евакуйованих, що зібралися на пункті, проводять перекличку (за класним журналом). Директор школи після сигналу тривоги йде до збірного пункту і там приймає рапорти від усіх підрозділів
 7. Для дітей із обмеженими можливостями повинні бути заздалегідь передбачені спеціальні заходи з евакуації.
 8. Вже до прибуття пожежної охорони слід знати, де саме, у якому приміщенні пожежа і чи всіх евакуювали. Повинен бути план евакуації зі школи. Начальника прибулого пожежного підрозділу зустрічають, маючи повну інформацію.

Як поводитись під час пожежі в навчальному закладі, коли поруч з учнем нема дорослої людини?

Пожежа у твоєму класі, в приміщенні, в якому ти перебуваєш:

 • якщо можеш вийти з класу через двері, рятуйся сам і допоможи іншим;
 • якщо вихід перекрито вогнем, але поряд є зовнішня пожежна драбина, використовуй її;
 • під час пожежі не можна ховатися в глухі кути, під парти, шафи, у коморі тощо;
 • захищай органи дихання і затули щілини під дверима (краще вологими ганчірками);
 • подавай сигнали рятувальникам.

Пожежа в коридорі:

 • перш ніж визирнути в коридор, торкнися тильним боком долоні ручки вхідних дверей. Якщо вона гаряча, не відчиняй – там пожежа;
 • ручка холодна – визирни в коридор. Коли там вогонь або багато диму зачини двері;
 • якщо диму небагато і він іде з низу, це означає, що пожежа – на нижніх поверхах. Не спускайся вниз, зайди в клас, зачини двері, чекай на допомогу рятувальників;
 • якщо неможливо залишити приміщення, а в тебе є мобільний зв’язок, зателефонуй за номером «101», щоб повідомити про себе. Стояти слід у приміщенні з виходом до вікна;
 • якщо пожежа сталася вище поверхом, спускайся вниз сходами, захистивши органи дихання.

Профілактика пожежі в школі:

У приміщеннях та на території закладу освіти заборонено курити і розкидати запалені сірники, застосовувати в приміщеннях відкритий вогонь. Не дозволено розпалювати вогнища, спалювати сміття, відходи, пакувальні матеріали.

Використовувати пожежний інвентар та інструменти можна тільки за призначенням.

Не користуватися у приміщеннях електрокип’ятильниками, електрочайниками (крім спеціально відведених і обладнаних для цього місць), не залишати без нагляду ввімкнені в електромережу кондиціонери, комп’ютери, радіоприймачі тощо.

Черговим учням після закінчення уроків належить зачинити вікна, вимкнути освітлення, електроживлення приладів та обладнання (за винятком чергового освітлення та електрообладнання, яке, за вимогами технології, повинно працювати цілодобово).

Слід оглянути приміщення, переконатися, що немає порушень, які можуть призвести до пожежі, й тільки після цього замкнути двері. У разі виявлення порушень доповісти черговому вчителеві, класному керівнику, керівнику навчального закладу або працівникові, який його заміщує.

Кожен учасник навчально-виховного процесу, який виявив пожежу або її ознаки, зобов’язаний: негайно повідомити про це за телефоном «101» у пожежну частину (слід чітко назвати адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, що саме горить, а також своє прізвище); задіяти систему оповіщення людей про пожежу й під керівництвом дорослих розпочати евакуацію із будівлі в безпечне місце відповідно до плану евакуації.